Naktsmītne Egļavas mežniecībā 

Divas istabas ar ģimenes gultu, skapi, galdu , krēsliem, retroradio (darbojošs). Viena istaba ar ģimenes gultu un vienvietīgu gultu, skapi, galdu, krēsliem, retroradio. Klēts ar divām vienvietīgām gultām, galds, krēsli, el. apgaismojums.

 

Plaša virtuve ar aprīkojumu un traukiem, Duša, izliete, pirts, WC

Tuvumā  <200 m  VAS Latvijas valsts meži, bijusī Egļavas mežniecība.


Cenas:

Gultasvieta ar gultasveļu + virtuve ar aprīkojumu un traukiem 20,- EUR no personas diennaktī 

Pirts ar dvieļiem un pirts kosmētiku 10,- EUR no personas par reizi.

Ekskursija gida pavadībā dzīvojamā mājā un saimniecības ēkā aptuveni 1 stunda  2,- EUR no personas.

 


Saimniecības raksturojums: Visos laikos, kad vien pieejamas ziņas par Egļavu, te ir bijusi mežsarga dzīves vieta, bet sākot ar 1925.gadu arī Egļavas mežniecības kantoris. Tagadējā saimniecība Mežābeles un bijušās mežniecības kantoris atradās tikai uz 6,1 Ha liela zemes gabala.Tagadējo Mežābeļu mājā dzīvojošais mežzinis Kārlis Dzērve, vēlāk Imants Mālkausis un Konrāda Tropa ģimenes saimniecībā turēja vienu govi , pāris aitas, mājputnus un cūku.

Viensētas vēsture: Dzīvojamo māju pirms 2 . pasaules kara sāka būvēt toreizējais mežzinis Kārlis Dzērve kā mežziņa dzīvojamo māju. Pēc viņa paša stāstītā mājas galvenie būvniecības darbi tika pabeigti līdz kara sākumam. Kara laikā nekas uz priekšu negāja. Karam beidzoties, atsākās arī šīs ēkas atlikušo darbu pabeigšana. Podiņu krāsnis esot atvestas no Viļakā nodegušām dzīvojamām mājām. Saimniecības ēka, kura sastāvēja no kūts, klēts un noliktava tikusi uzbūvēta agrāk , pagājušā gadsimta divdesmitajos gados, kad Latvijas Republikas Meža departamentam daudzās mežniecībās ļoti līdzīgas ēkas mežsargu kordonos būvējuši vecticībnieku amatnieki, kuri bijuši īsti aroda meistari. Šajā mājā līdz 1972.gadam atradās gan Egļavas mežziņa dzīvoklis, gan mežniecības kantoris jumta stāvā, 1972. Gadā nu jau mežziņa Imanta Mālkausa darbības laikā tika uzbūvēta jauna Egļavas mežniecības kantora ēka tepat blakus. Nu šajā mājā atrodas Egļavas mežniecības priekšnieka dienesta dzīvoklis un bijušajās kantora telpās jumta stāvā vai nu mežsarga vai mežniecības strādnieka dzīvoklis. Imanta Mālkausa laikā uzbūvēts pagrabs un pirts. Pēdējā mājas iedzīvotāja bija Bernadeta Tropa, pēc kuras nāves saimniecību nu jau ar nosaukumu Mežābeles mantoja Liene Pitkeviča no kuras 2008.g.nopirka Aldis Pušpurs. 2008.gadā tika izremontētas dzīvojamās mājas iekštelpas. Šajā pašā gadā tika veikta apstādījumu rekonstrukcija – nozāģētas pārāk tuvu dzīvojamai mājai sastādītās pāraugušās tūjas, novāktas ābeles un nevietā stādīti ogu krūmi – upenes un jāņogas.2008.g. tika renovēta pirts – no lopu virtuves tika izveidota duša un pirts priekštelpa.2013.gadā tika ierīkota dēļu grīda noliktavas telpā, kur pašlaik atrodas mežsaimniecības ekspozīcijas telpa. 2014.gadā bijušās kūts telpā tika ierīkota koka dēļu grīda , ievilkts ūdensvads , mainīta elektroinstalācija un ierīkota daļa no tekstiliju , maizes lāpstu un maizes muldu ekspozīcijas.2015.g. ierīkota lielākā tekstiliju un koka amatniecības priekšmetu ekspozīcija jumta stāvā. Bijušajā mežziņa dzīvojamā mājā un saimniecības ēkā atrodas šādas Latvijas mežsaimniecības un Balvu rajona teritorijā tapušo tautas mākslas priekšmetu kolekcijas

Dzīvojamā mājā: 

 • Mežsaimniecības mācību un profesionālās literatūras,
 • Egļavas mežniecības meža fonda uzskaites dokumenti, taksācijas apraksti, daļplāni, mežaudžu plāni, mežsaimniecisko pasākumu plāni.
 • Pagājušā gadsimta mežsaimniecības un mežistrādes darbu un notikumu fotogrāfijas,
 • Entomoloģijas kolekcija,
 • Katoļu lūgšanu grāmatu kolekcija latgaliešu valodā, vecākā 1847.g.
 • Saimniecības ēkā:
 • Bijušā Balvu rajona audēju darbu/ dvieļu,segu,galdautu/ kolekcija,
 • Bijušā Balvu rajona podnieku darbu kolekcija,
 • Bijušā Balvu rajona maizes lāpstu un muldu/ abru/ kolekcija,
 • Velku un audu sagatavošanas rīku kolekcija,
 • Mežsaimniecības organizācijas un mežizstrādes un kokapstrādes darba rīku un piederumu kolekcija.
 • Latvijā augošu koku sēklu , koksnes paraugu un koksnes bojājumu kolekcija.